ARTICLE
9 January 2025

Akt O Umělé Inteligenci Mění Pravidla Hry V EU

SA
Schoenherr Attorneys at Law

Contributor

Schoenherr Attorneys at Law logo
We are a full-service law firm with a footprint in Central and Eastern Europe providing local and international companies stellar advice. As the go-to legal advisor for complex commercial matters in the region, Schoenherr aims to use its proximity to industry leaders, in developing practical solutions for future challenges. We keep a close eye on trends and developments, which enables us to provide high quality legal advice that is straight to the point.
Dne 1. srpna 2024 vstoupil v platnost světově první právní rámec zaměřený na regulaci umělé inteligence, známý jako AI Act (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2024/1689).
Austria Technology

Dne 1. srpna 2024 vstoupil v platnost světově první právní rámec zaměřený na regulaci umělé inteligence, známý jako AI Act (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2024/1689). Toto nařízení má za cíl zajistit ochranu základních práv evropských občanů a podniků a zvýait bezpečnost prostřednictvím regulace systémů umělé inteligence na základě jejich rizikového potenciálu.

Koho se nařízení dotkne?

AI Act se aplikuje na celý u~ivatelský a vývojový řetězec umělé inteligence. Povinnosti se vaak výrazně liaí podle role, kterou subjekt v hodnotovém řetězci zastává. Nejpřísnějaí regulace se týkají poskytovatelů a u~ivatelů vysoce rizikových systémů umělé inteligence. Příkladem mohou být vývojáři systémů pro biometrickou identifikaci, ale i bě~né společnosti pou~ívající AI při své činnosti, například při náboru zaměstnanců a analýze ~ivotopisů. Ze sektorového pohledu bude kromě vývoje moderních technologií AI Act klást zvýaené nároky předevaím na oblast sociálních sítí, digitální marketingové společnosti nebo finanční a pojiaťovací sektor

Klasifikace rizik

AI Act rozliauje u systémů AI čtyři úrovně rizika:

Zakázané postupy
Postupy v oblasti AI, které představují zvláatě akodlivé způsoby vyu~ití AI, jsou zakázané. Do této kategorie patří například systémy sociálního hodnocení, manipulaci s lidským chováním a hromadný scraping obličejů pro vytváření databází pro rozpoznávání obličejů.

Vysoce rizikové systémy
Tyto systémy mohou negativně ovlivnit bezpečnost lidí nebo jejich základní práva. Patří sem systémy pou~ívané v kritické infrastruktuře, vzdělávání, zaměstnání, řízení pracovníků, přístupu k základním veřejným slu~bám, prosazování práva nebo biometrické identifikaci.

Začíná nová éra regulace umělé inteligence

Systémy s omezeným rizikem
Typicky zahrnují chatovací roboty nebo generativní AI, kde regulace klade důraz zejména na transparentnost.

Systémy s minimálním rizikem
Větaina systémů AI pou~ívaných v EU spadá do této kategorie, například AI ve hrách nebo spamové filtry. V těchto případech mohou subjekty splňovat po~adavky regulace dobrovolně.

Povinnosti poskytovatelů vysoce rizikových systémů
Ne~ poskytovatel uvede na evropský trh vysoce rizikový systém AI, musí provést posouzení shody, které ověřuje, ~e systém splňuje stanovené po~adavky na důvěryhodnou umělou inteligenci. To zahrnuje zejména kvalitu dokumentace, transparentnost, lidský dohled a kybernetickou bezpečnost. Poskytovatelé musí také zavést systémy řízení kvality a rizik a zapsat vysoce rizikové systémy AI do evropské databáze.

Poskytovatelé systémů AI určených ke komunikaci s lidmi musí zajistit, ~e lidé budou vědět, ~e jejich protějakem je stroj. Poskytovatelé systémů generujících mediální obsah mají povinnost postarat se o to, aby výstupy z těchto systémů byly označeny jako uměle vytvořené nebo manipulované. Poskytovatelé obecných modelů AI musí zpřístupnit určité informace poskytovatelům navazujících systémů a zajistit, aby při trénování jejich modelů bylo dodr~ováno autorské právo.

V praxi to znamená zvýaené náklady na vývoj a implementaci compliance procedur, co~ mů~e být pro mnoho společností, zejména těch středních, významným zdrojem časového i finančního tlaku.

Sankce za poruaení
Přesto~e je AI Act poměrně rozsáhlý (má přes sto čtyřicet stran právního textu), neodpovídá na vaechny klíčové otázky související s AI, zejména v oblastech práva duaevního vlastnictví nebo odpovědnosti za akodu způsobenou systémy AI. AI Act vaak nebude jediným předpisem EU v oblasti umělé inteligence. V současné době je předmětem debat konkrétní obsah směrnice o odpovědnosti za umělou inteligenci, která by měla v rámci EU harmonizovat pravidla občanské odpovědnosti.

AI Act přináaí standardní re~im sankcí za poruaení evropských pravidel. Sankce mohou dosáhnout a~ 7 % ročního celosvětového obratu nebo 35 milionů eur za poruaení pravidel zakázané AI. Méně záva~ná poruaení jsou sankcionována zhruba polovičně.

Doporučení závěrem
AI Act bude plně pou~itelný od 1. srpna 2026, nicméně jeho povinnosti vstupují v platnost postupně, počínaje zákazem vysoce rizikových systémů v únoru příatího roku a pravidly pro obecné umělé inteligence v srpnu. Zavést odpovídající pravidla a po~adavky bude pro větainu společností časově náročné, s přípravou tak doporučujeme neotálet.

Změna pravidel pro digitální platformy

Nově přijatá směrnice o platformové práci má za cíl zlepait pracovní podmínky pracovníků, jejich~ činnost je řízena prostřednictvím digitálních platforem (v praxi často taxi, kurýrní nebo donáaková slu~ba apod.). Z pohledu zaměstnavatelů v oblasti digitálních platforem přináaí směrnice povinnost přehodnotit právní vztah s pracovníky a jasně definovat, zda jsou to zaměstnanci, či osoby samostatně výdělečně činné (směrnice přináaí vyvratitelnou domněnku zaměstnaneckého statusu). Firmy by měly také upravit své procesy algoritmického řízení a zajistit, ~e budou plnit nové po~adavky na ochranu osobních údajů a monitoring zaměstnanců.

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

Mondaq uses cookies on this website. By using our website you agree to our use of cookies as set out in our Privacy Policy.

Learn More