Israel: Goodnight 2017… (Hebrew)

Last Updated: 4 January 2018
Article by Ariella Dreyfuss

2017 בהחלט היתה שנה מעניינת בעולם ההייטק הישראלי. בין החידושים הבולטים שהיו השנה  במקרה שפספסתם.

  1. מכוניות אוטונומיות ורחפנים

רכישתה של מוביליי, חברה טכנולוגית ישראלית בתחום המכוניות האוטונומיות, על-ידי אינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר השנה, לא רק שהייתה העסקה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ישראל בתחום ההייטק, הציבה את ישראל במרכז תשומת הלב העולמית בתחום המכוניות האוטונומיות. במדינת ישראל כיום מגוון חברות סטארט-אפ הפועלות בתחום (מהגברת הדיוק במערכות GPS, חיישנים, אבטחת סייבר) מתחרה היום עם השחקנים הגדולים בעולם לרבות בדטרויט ובגרמניה בתואר של "מובילת התעשייה".

משרד התחבורה הישראלי מעורב אף הוא בחדשנות בתחום, בין השאר על ידי ההחלטה לפתוח את כביש 531, כביש חדש המיועד לניסויים של חברות ברכבים אוטונומיים. החלטה זו הינה  עדות למאמצי הממשלה לתמוך בהייטק הישראלי על אף הביקורת שניתנה כי הניסויים צריכים להתבצע על כבישים ציבוריים.

אירוע משמעותי נוסף התרחש במרץ השנה, עם הענקת ההיתר הראשון לחברת סטארט-אפ ישראלית להטיס במרחב האווירי של ישראל רחפנים אוטומטיים מסחריים בלי מטיס אנושי.

חברת איירבוטיקס הפכה להיות החברה הראשונה בעולם לקבל היתר מסוג מרשות התעופה האזרחית – החלטה שהציבה את ישראל במרכז הבמה בתעשיית הרחפנים העולמית.

  1. ביטקוין ומטבע דיגיטלי מוצפן (cryptocurrencies)

על אף שהמטבע הדיגיטלי המוצפן הומצא בשנת 2009 (כאשר ביטקוין אחד היה שווה לחמישה סנט), 2017 היתה השנה שבה המטבע הוירטואלי הראשון – הביטקוין – פרץ לתוך שוק המיינסטרים וערכו זינק לכמעט 20,000 דולר עבור ביטקוין אחד, ואז קרס. התנודתיות עדיין נמשכת.

אין עדיין תמימות דעים בעולם לגבי תחום המטבע הוירטואלי – האם מדובר בבועה, כלי להלבנת הון או שיש לו ערך ממשי. בישראל, טרם הוחלט אם הוא נכס או מטבע. רשות המיסים ורשות ניירות ערך בוחנות את הסוגיה הזו בימים אלה.

בינואר 2017, פרסמה רשות המיסים טיוטת חוזר בנושא בה ציינה הרשות כי היא שוקלת להגדיר את "הז'יטונים" (tokens) כ"נכסים".

עבור אנשים פרטיים, זה לא בשורות טובות, כי אם עמדה זו תהפוך לסוף פסוק, רווח על מכירתם יגרור חיוב בתשלום מס רווח הון (25%), בעוד אם הז'יטונים יוגדרו כ"מטבע", מכירתם תהיה פטורה ממס רווח הון. מצד שני, ייתכן כי הרשות שוקלת מתן הקלות בדיווח רווחי הון מסוג זה, מחובת דיווח חודשי לרשות המיסים לדיווחים חצי שנתיים או שנתיים.

גם רשות ניירות ערך מקיימת דיונים בנושא וטרם הוחלט האם מטבעות וירטואליים מהווים נייר ערך לצורכי תקנות ניירות ערך בישראל.

אני מאמינה שבסופו של יום, רשות ניירות ערך תאמץ עמדה דומה לזו של הרשות לניירות ערך בארצות הברית (ה-SEC); קרי: "מה יש בשם?" רק עצם מתן הכינוי "מטבע" לז'יטונים הוירטואליים לא הופך אותם למטבעות, אם הם במהותם ניירות ערך למשל, ונדרש ניתוח של המאפיינים של כל סוג של מטבע וירטואלי לגופו כדי לקבוע את מהותו.

במילים אחרות, בעוד ניתן לראות בסוגים מסוימים של מטבע וירטואלי כמטבע, כמו הביטקוין, שמשתמשים בו ככסף פיאט, ניתן לראות בסוגים אחרים של ז'יטונים, המציעים לציבור זכות בחברה של המנפיק או בטכנולוגיה שלה, כסחורה, ומשכך, הם כפופים לתקנות ניירות ערך.

המטבע הוירטואלי הפך להיות נושא חם, ואם מאמינים לשמועות, משרד האוצר ובנק ישראל בוחנים את הרעיון של השקת מטבע וירטואלי רשמי של המדינה. שוודיה, יפן וסין הודיעו שהן גם שוקלות צעד שכזה.

  1. הנפקת מטבע ראשונית ( Initial Coin Offering – ICO)

הנפקת ה – ICO  הראשונה הייתה בשנת 2013. מאז בעיקר בשנה האחרונה מספר ההנפקות הווירטואליות זינק באופן חד, ובשנה החולפת חברות סטארט-אפ גייסו סכומים משמעותיים (Filecoin גייסה 257 מיליון דולר ופרויקט התוכנה Tezos גייס מעל 232 מיליון דולר).

בקצרה, ICO הוא גיוס כספים עבור חברות סטארט-אפ (בדרך כלל כאלה העוסקות בטכנולוגיית ה-Blockchain). בניגוד ל-IPO שבו הרוכש מקבל מניות תמורת ההשקעה, ב-ICO הרוכש מקבל מטבעות וירטואליים של המנפיק (במקרה של Tezos, הרוכשים קיבלו מטבע ה-Tez (XTZ)). הרעיון המקורי היה ליצור דרך חדשה למימון המונים לחברות סטארט-אפ ולמכירת ז'יטונים דיגיטליים של אותן חברות – או בתמורה למטבע חוקי או בתמורה למטבעות וירטואליים איתנים – זאת תוך עקיפת התקנות החלות על ניירות ערך ועקיפת הצורך להעניק זכויות בחברתן, כמו זכויות הצבעה והזכות לקבל דיווידנדים.

האם זו בעצם הונאה?

סין למשל אסרה על ביצוע ICOs, בעוד הרשות לניירות ערך בארצות הברית (ה-SEC) קבעה שככל שהז'יטונים המוצעים מהווים סחורה, אז ה-ICO הרלוונטית תהיה כפופה לתקנות ניירות ערך הפדרליות. סינגפור אימצה את הגישה של ארצות הברית וישראל צפויה לאמץ אותה גם. רשות ניירות ערך בישראל הקימה ועדה לבחינת ישימותם של חוקי ניירות הערך המקומיים על ICOs וצפויה הועדה להוציא את חוות דעתה בקרוב. ושוב, הציפיה היא, אם הוא מגעגע כמו ברווז ...

  1. הגנת מידע

בעולם של היום, שבו משווים מידע לנפט ואנרגיה, הכותרות מלאות בכתבות בכל רחבי העולם בנושאים הקשורים לאבטחת מידע והגנת הפרטיות.

כמות פיסות המידע הנאספות אודותינו והמעובדות על מנת ליצור מודיעין הניתן לניצול היא עצומה והרגולטורים עושים מאמצים כדי להגן על המידע האישי שלנו.

בשנת 2016, האיחוד האירופי הוביל לחקיקה מהפכנית בתחום הפרטיות. התקנות החדשות GDPR – General Data Protection Regulation יכנסו לתוקף במאי 2018, ויחליפו את חוקי הגנת הפרטיות המקומיים.

גם מדינת ישראל הובילה חקיקה בנושא הפרטיות והחל ממאי 2018 ייכנסו לתוקף תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע). התקנות המקומיות קובעות לראשונה דרישות ונוהלי אבטחה החלים על כל בעל מאגר מידע, על מנהל מאגר וגם על מחזיק מאגר בארץ. התקנות מגדירות רמות של מאגר מידע, כאשר כל רמה כפופה לדרישות אבטחה בהתאם לסיווגה. כמו כן, התקנות קובעות מתי חלה חובת דיווח על אירוע אבטחה לרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (ILITA) ומתי חלה החובה ליידע אנשים לגבי אירוע אבטחת מידע שמשפיע עליהם.

אמנם, הדרישה לשקיפות בכל הנוגע לאירועי אבטחת מידע ראויה לשבח, אבל יש להניח שלאור תקנות אלו נצפה בגל תובענות ייצוגיות כנגד חברות בתחום.

  1. Earnout payments(תשלום מותנה)

בהרבה מקרים, עם מכירת חברה, הקונה שומר חלק מהתמורה אצלו, ותשלומו של אותו חלק תלוי בהשגת אבני דרך מסוימות (כגון, פיתוח טכנולוגיה, עמידה ביעדי מכירות או רווחים, וכו'). קביעת תשלום מותנה נעשית במיוחד במקרים של אקזיטים מוקדמים מחברות סטארט-אפ בתחום ההיי-טק, כאשר הטכנולוגיה בתהליכי פיתוח, או עדיין לא מוכחת או עדיין לא בשלה מספיק.

אולם, עד עכשיו, העמדה הרשמית של רשות המיסים היתה לחייב את המוכרים במס על מלוא התמורה ליום חתימת הסכם המכר. אם המוכרים לא עמדו באבני הדרך והתשלומים המותנים לעולם לא שולמו (או לא שולמו במלואם) אז היה על המוכר להתמודד עם התהליך הארוך הנדרש מול רשות המיסים על מנת לקבל החזר מס עבור אותו חלק מהתמורה המותנית שלא התממש.

למרבה המזל, נראה כי רשות המיסים משנה את דעתה. בהתאם לטיוטת החוזר שיצאה בנובמבר 2017, הרשות שוקלת לפצל את סכום המס החייב בעת המכירה. כעת, המוכר יהיה חייב במס רק כאשר החלק הרלוונטי של סכום התמורה שולם בפועל למוכרים, או כאשר ידוע בוודאות לצדדים הסכום המותנה לתשלום, הכל בכפוף לאישור מראש מפקיד השומה.

משמעות אימוץ עמדה זו על ידי רשות המיסים היא פחות חבות מס עבור מוכרים ויותר מזומנים הניתנים לשימוש ביום למחרת המכירה.

Source: barlaw.co.il

The content of this article is intended to provide a general guide to the subject matter. Specialist advice should be sought about your specific circumstances.

To print this article, all you need is to be registered on Mondaq.com.

Click to Login as an existing user or Register so you can print this article.

Authors
 
Some comments from our readers…
“The articles are extremely timely and highly applicable”
“I often find critical information not available elsewhere”
“As in-house counsel, Mondaq’s service is of great value”

Related Topics
 
Related Articles
 
Up-coming Events Search
Tools
Print
Font Size:
Translation
Channels
Mondaq on Twitter
 
Mondaq Free Registration
Gain access to Mondaq global archive of over 375,000 articles covering 200 countries with a personalised News Alert and automatic login on this device.
Mondaq News Alert (some suggested topics and region)
Select Topics
Registration (please scroll down to set your data preferences)

Mondaq Ltd requires you to register and provide information that personally identifies you, including your content preferences, for three primary purposes (full details of Mondaq’s use of your personal data can be found in our Privacy and Cookies Notice):

  • To allow you to personalize the Mondaq websites you are visiting to show content ("Content") relevant to your interests.
  • To enable features such as password reminder, news alerts, email a colleague, and linking from Mondaq (and its affiliate sites) to your website.
  • To produce demographic feedback for our content providers ("Contributors") who contribute Content for free for your use.

Mondaq hopes that our registered users will support us in maintaining our free to view business model by consenting to our use of your personal data as described below.

Mondaq has a "free to view" business model. Our services are paid for by Contributors in exchange for Mondaq providing them with access to information about who accesses their content. Once personal data is transferred to our Contributors they become a data controller of this personal data. They use it to measure the response that their articles are receiving, as a form of market research. They may also use it to provide Mondaq users with information about their products and services.

Details of each Contributor to which your personal data will be transferred is clearly stated within the Content that you access. For full details of how this Contributor will use your personal data, you should review the Contributor’s own Privacy Notice.

Please indicate your preference below:

Yes, I am happy to support Mondaq in maintaining its free to view business model by agreeing to allow Mondaq to share my personal data with Contributors whose Content I access
No, I do not want Mondaq to share my personal data with Contributors

Also please let us know whether you are happy to receive communications promoting products and services offered by Mondaq:

Yes, I am happy to received promotional communications from Mondaq
No, please do not send me promotional communications from Mondaq
Terms & Conditions

Mondaq.com (the Website) is owned and managed by Mondaq Ltd (Mondaq). Mondaq grants you a non-exclusive, revocable licence to access the Website and associated services, such as the Mondaq News Alerts (Services), subject to and in consideration of your compliance with the following terms and conditions of use (Terms). Your use of the Website and/or Services constitutes your agreement to the Terms. Mondaq may terminate your use of the Website and Services if you are in breach of these Terms or if Mondaq decides to terminate the licence granted hereunder for any reason whatsoever.

Use of www.mondaq.com

To Use Mondaq.com you must be: eighteen (18) years old or over; legally capable of entering into binding contracts; and not in any way prohibited by the applicable law to enter into these Terms in the jurisdiction which you are currently located.

You may use the Website as an unregistered user, however, you are required to register as a user if you wish to read the full text of the Content or to receive the Services.

You may not modify, publish, transmit, transfer or sell, reproduce, create derivative works from, distribute, perform, link, display, or in any way exploit any of the Content, in whole or in part, except as expressly permitted in these Terms or with the prior written consent of Mondaq. You may not use electronic or other means to extract details or information from the Content. Nor shall you extract information about users or Contributors in order to offer them any services or products.

In your use of the Website and/or Services you shall: comply with all applicable laws, regulations, directives and legislations which apply to your Use of the Website and/or Services in whatever country you are physically located including without limitation any and all consumer law, export control laws and regulations; provide to us true, correct and accurate information and promptly inform us in the event that any information that you have provided to us changes or becomes inaccurate; notify Mondaq immediately of any circumstances where you have reason to believe that any Intellectual Property Rights or any other rights of any third party may have been infringed; co-operate with reasonable security or other checks or requests for information made by Mondaq from time to time; and at all times be fully liable for the breach of any of these Terms by a third party using your login details to access the Website and/or Services

however, you shall not: do anything likely to impair, interfere with or damage or cause harm or distress to any persons, or the network; do anything that will infringe any Intellectual Property Rights or other rights of Mondaq or any third party; or use the Website, Services and/or Content otherwise than in accordance with these Terms; use any trade marks or service marks of Mondaq or the Contributors, or do anything which may be seen to take unfair advantage of the reputation and goodwill of Mondaq or the Contributors, or the Website, Services and/or Content.

Mondaq reserves the right, in its sole discretion, to take any action that it deems necessary and appropriate in the event it considers that there is a breach or threatened breach of the Terms.

Mondaq’s Rights and Obligations

Unless otherwise expressly set out to the contrary, nothing in these Terms shall serve to transfer from Mondaq to you, any Intellectual Property Rights owned by and/or licensed to Mondaq and all rights, title and interest in and to such Intellectual Property Rights will remain exclusively with Mondaq and/or its licensors.

Mondaq shall use its reasonable endeavours to make the Website and Services available to you at all times, but we cannot guarantee an uninterrupted and fault free service.

Mondaq reserves the right to make changes to the services and/or the Website or part thereof, from time to time, and we may add, remove, modify and/or vary any elements of features and functionalities of the Website or the services.

Mondaq also reserves the right from time to time to monitor your Use of the Website and/or services.

Disclaimer

The Content is general information only. It is not intended to constitute legal advice or seek to be the complete and comprehensive statement of the law, nor is it intended to address your specific requirements or provide advice on which reliance should be placed. Mondaq and/or its Contributors and other suppliers make no representations about the suitability of the information contained in the Content for any purpose. All Content provided "as is" without warranty of any kind. Mondaq and/or its Contributors and other suppliers hereby exclude and disclaim all representations, warranties or guarantees with regard to the Content, including all implied warranties and conditions of merchantability, fitness for a particular purpose, title and non-infringement. To the maximum extent permitted by law, Mondaq expressly excludes all representations, warranties, obligations, and liabilities arising out of or in connection with all Content. In no event shall Mondaq and/or its respective suppliers be liable for any special, indirect or consequential damages or any damages whatsoever resulting from loss of use, data or profits, whether in an action of contract, negligence or other tortious action, arising out of or in connection with the use of the Content or performance of Mondaq’s Services.

General

Mondaq may alter or amend these Terms by amending them on the Website. By continuing to Use the Services and/or the Website after such amendment, you will be deemed to have accepted any amendment to these Terms.

These Terms shall be governed by and construed in accordance with the laws of England and Wales and you irrevocably submit to the exclusive jurisdiction of the courts of England and Wales to settle any dispute which may arise out of or in connection with these Terms. If you live outside the United Kingdom, English law shall apply only to the extent that English law shall not deprive you of any legal protection accorded in accordance with the law of the place where you are habitually resident ("Local Law"). In the event English law deprives you of any legal protection which is accorded to you under Local Law, then these terms shall be governed by Local Law and any dispute or claim arising out of or in connection with these Terms shall be subject to the non-exclusive jurisdiction of the courts where you are habitually resident.

You may print and keep a copy of these Terms, which form the entire agreement between you and Mondaq and supersede any other communications or advertising in respect of the Service and/or the Website.

No delay in exercising or non-exercise by you and/or Mondaq of any of its rights under or in connection with these Terms shall operate as a waiver or release of each of your or Mondaq’s right. Rather, any such waiver or release must be specifically granted in writing signed by the party granting it.

If any part of these Terms is held unenforceable, that part shall be enforced to the maximum extent permissible so as to give effect to the intent of the parties, and the Terms shall continue in full force and effect.

Mondaq shall not incur any liability to you on account of any loss or damage resulting from any delay or failure to perform all or any part of these Terms if such delay or failure is caused, in whole or in part, by events, occurrences, or causes beyond the control of Mondaq. Such events, occurrences or causes will include, without limitation, acts of God, strikes, lockouts, server and network failure, riots, acts of war, earthquakes, fire and explosions.

By clicking Register you state you have read and agree to our Terms and Conditions