Contributor Page
Göksu | Aydın Attorneys at law
 
Email  |  Website  |  Articles
Contact Details
Tel: +90 212 336 0100
Fax: +90 212 336 0101
Göksu Aydin Avukatlik Bürosu
Sarayarkasi Sk no 27
Gümüşsuyu
Istanbul
Turkey
Awards
By Ekin Çinar
In a dispute, where the parties argue on the time bar applicable to the demurrage fee and who is responsible for such fee if the goods were not delivered, by shedding light on a highly debated matter, ...
By Ekin Çinar
Demuraj zamanaşımı ve teslim edilemeyen yük ile ilgili demurajın taşıtandan tahsili hakkında bir uyuşmazlıkta, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 13.
By Ekin Çinar, Tunç Savaş
Sürastarya, yükleme ya da boşaltma limanında geminin belirlenen starya süresini aşacak şekilde fazladan bekletildiği süre olarak tanımlanır.
By Ekin Çinar, Kemal G. Aydin, Mithatcan Aydos
13 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile Bakanlar Kurulu tarafından 1567 sayılı Kanun uyarınca düzenlenmiş ve 11 Ağustos 1989 tarihli ve 20249 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanmış olan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında ...
By Noyan Goksu, Ekin Çinar
Working with foreign clients, Turkish lawyers sometimes face the challenging question of whether attorney-client privilege exists in Turkish law.
By Noyan Goksu, Sumru Akter
Old habits die hard. Ask any human rights lawyer the time bar for ECtHR application from exhaustion of domestic legal remedies, "6 months" they would retort before you hardly finish your question.
By Noyan Goksu, Sumru Akter, Kemal G. Aydin
An overview of some of the key considerations for employers involved in business transfers and outsourcing arrangements in Turkey.